
Najobimniji domaći rečnik na temu interneta, jedan od retkih na ćirilici
Korisnicima digitalnih tehnologija u Srbiji i okruženju dostupno je novo prošireno 2. izdanje „Rečnika interneta i digitalne komunikacije (englesko-srpski)“, čiji je izdavač „Prometej“ iz Novog Sada, a autor Lazar Bošković, strateg digitalne komunikacije.
Ekskluzivni sponzor Rečnika je hosting kompanija „mCloud“ iz Beograda, koja stoji iza veb-sajta na adresi recnikinterneta.rs., a bila je izdavač 1. izdanja.
Rečnik razrešava veliki broj jezičkih nedoumica digitalne prirode i ustalјenih grešaka, koje se svakodnevno javlјaju u medijima, državnoj upravi, školstvu i komunikaciji između običnih korisnika. Dobio je strukovna priznanja, nalazi se u preporučenoj literaturi na više obrazovnih programa i citiran je stručnim i naučnim radovima.
Knjiga ima 307 strana i sadrži 1200 pojmova za digitalnu pismenost, iz 20 tema koje obuhvataju osnove svih bitnih oblasti savremenog interneta: veb-dizajn, veb-sadržaj, veb-sajtovi, veštačka inteligencija, digitalna transformacija, digitalne tehnologije, digitalni identitet, digitalni marketing, digitalna pismenost, digitalni uređaji, digitalno poslovanje, društveni mediji, e-trgovina, intelektualna svojina, internet domeni, podaci, pretraga i SEO, sajber bezbednost, softver i hardver, hosting.
Ovaj terminološki rečnik je najobimniji domaći rečnik na temu interneta, jedan od retkih na ćirilici. To je abecedni pojmovnik sa označenim vezama između povezanih pojmova, kao i sa navedenim sinonimima, uz definicije pojmova na srpskom koje su enciklopedijskog tipa.
„Rečnik interneta i digitalne komunikacije“ je namenjen raznolikoj čitalačkoj publici, od korisnika interneta u Srbiji u najširem smislu, preko stručnjaka iz različitih netehničkih i nekomunikacionih oblasti, zatim poznavalaca komunikacionih delatnosti, ali i poznavalaca internet tehnologija kojima je potreban i dodatni uvid u netehničke aspekte digitalne komunikacije.

Strukovna priznanja koja je osvojio Rečnik su:
- UEPS – Udruženje za tržišne komunikacije Srbije, 2021: Priznanje za najbolјi izdavački projekat iz struke;
- Društvo za informatiku Srbije, 2021: Pohvala za veb-sajt Rečnika interneta i digitalne komunikacije;
- Sajam knjiga, 2024: Izdavački poduhvat godine za ediciju „Popularna lingvistika“ IK „Prometej“, u kojoj je i Rečnik.
Recenzenti Rečnika su tri vrhunska domaća stručnjaka, iz oblasti tehnologije, lingvistike i komunikologije:
- dr Božidar Radenković, profesor na Fakultetu organizacionih nauka u Beogradu;
- dr Dejan Ajdačić, sa Filološkog fakulteta u Gdanjsku;
- Vojislav Žanetić, predavač na Fakultetu za medije i komunikacije u Beogradu.
Lazar Bošković u emisiji „Digitalne ikone“, Radio Beograd 2, govori o 1. izdanju Rečnika:
Rečnik sada ima neki svoj život, na koji autor uopšte ne utiče…
Otkada je 2021. izašlo prvo izdanje Rečnika, svašta mu se lepo dogodilo.
Nakon toga Rečnik počinje da se sam probija kroz svoj knjiški život i da postaje izbor učenih lјudi, koji ga navode kao preporučenu literaturu za obrazovne programe, citiraju ga u svojim knjigama, dodelјuju strukovna priznanja, pišu stručne preporuke, odabiraju ga za svoje biblioteke na visokoškolskim ustanovama…
Evo šta od svega toga može da se pronađe onlajn:
KAO PREPORUČENA LITERATURA:
- Univerzitet „Metropoliten“, Fakultet za menadžment, za predmet Menadžment digitalnog marketinga
- Zavod za vrednovanje kvaliteta obrazovanja i vaspitanja, Okvir digitalnih kompetencija – Nastavnik za digitalno doba 2023.
CITIRANJA REČNIKA:
- Univerzitet u Beogradu, Filozofski fakultet, izdanje „Internet mimovi između folklora i popularne kulture“
- Univerzitet u Beogradu, Pravni fakultet, izdanje „Intelektualna svojina i internet“
- Nezavisni univerzitet Banja Luka, Ekonomski fakultet, doktorska disertacija „Slobodne zone kao mehanizam privlačenja stranih direktnih investicija i akcelerator privrednog razvoja“
- MUP Srbije, Centar za osnovnu policijsku obuku, izdanje „Jezičke raskrsnice“
- Direktiva EU o pravu na popravku iz juna 2024: Zašto nam je potrebna pravna zaštita ovog prava imperativnim pravnim normama (Katarina Jovičić)
- Kragujevačko čitalište – br. 57 (Narodna biblioteka „Vuk Karadžić”, Kragujevac)
- Rečnik novih reči u srpskom jeziku (Institut za srpski jezik SANU)
- Vikipedija, definicija Veb-analitike
Da ne zaboravimo i prikaz Rečnika u časopisu „Lingvističke aktuelnosti“ Instituta za srpski jezik SANU, kao i preporuke na prevodilačkim sajtovima.
Gugl je nekoliko pojmova iz Rečnika stavio kao Okno znanja (Knowledge panel), te se definicije tih pojmova pojavljuju iznad svih rezultata pretrage.
Prodaje se u svim bolјim knjižarama i onlajn-prodavnicama u Srbiji i okolini, kao i na Amazonu. Odatle je verovatno i stigao do biblioteke na Univerzitetu Stenford. A ima ga i u većem broju narodnih i drugih biblioteka u Srbiji.
P.S.
Šta pametan autor treba da uradi s takvim Rečnikom?
Pa da priprema novo prošireno izdanje, koje će umesto 1200 da ima 1300 pojmova za digitalnu pismenost!
BUDITE U TOKU